LIST BIBLIOTEKARZA DO RODZICÓW.
LIST BIBLIOTEKARZA DO RODZICÓW!
SZANOWNI RODZICE!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem i chciałabym zachęcić Państwa dziecko do czytania książek.
Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie rozwoju. To fitness dla mózgu, bo wymaga skupienia, wspomaga koncentrację, rozwija umysł, pamięć i wyobraźnię. Wyrabia umiejętność wysławiania się, uczy logicznego myślenia. Czytanie to sposób na zdobycie i nieustanne poszerzanie wiedzy, poznawanie świata z jego kolorowymi odcieniami, ale i szarościami, czy czarno-białymi kontrastami. Rozwija dziecko emocjonalnie i społecznie; uczy asertywności, empatii, wrażliwości na drugiego człowieka, otwartości na wzajemne zrozumienie.
Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności (spowalnia bicie serca, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia sen), więc to idealna odskocznia na trudne czasy.
Dane statystyczne są nieubłagane: w Polsce ponad połowa Polaków w ogóle nie czyta książek! Badania i praktyka pokazują, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to zazwyczaj nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina.
Czytanie jest wyzwaniem dla człowieka w każdym wieku. Zachęcam Państwa do wspólnego z dzieckiem wyboru wartościowej literatury oraz rozmów o przeczytanych książkach. Wystarczy czytać dwadzieścia minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk sięgania po książkę, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Wspólnie budujmy w dziecku nawyk sięgania po książkę. To, co w dzieciach zakiełkuje teraz, zostanie z nimi na zawsze. Kluczem do sukcesu jest systematyczność.
Serdecznie zachęcam wszystkich do czytania, współpracy z biblioteką szkolną i korzystania z jej licznych zbiorów.
Wszystkim czytelnikom życzę wielu mądrych i ciekawych książek oraz bogactwa przeżyć podczas ich lektury. Niech Was uskrzydla magiczny świat literatury, a czytanie stanie się źródłem pozytywnych energii!
Z wyrazami szacunku!
Nauczyciel bibliotekarz: Iwona Górska